Loader

Yerleşimcilerin çaldığı bir ev, işte böyle gözüküyor

Paylaş

İsrail yerleşimci örgütü tarafından çalınan bir ev böyle görünüyor.

Bu evin hikayesi akıllara durgunluk veriyor.

İşte şöyle:
📌Gavi’nin (ve Hannoun – burada resmedilmemiştir) evleri ilk olarak 2002’de 2. İntifada sırasında Cenin ve Nablus şehirlerinde İsrail İşgal Güçleri tarafından katliam gerçekleştirilirken yerleşimciler tarafından çalındı. İsrail güçleri tarafından korunan yerleşimciler, İşgal Mahkemesi bir karar bile vermeden Gawi’nin evini ele geçirdiler.
📌2003 yılında, yerleşimci grup “mülkiyet haklarını” başka bir yerleşimci örgüte sattı: Nahalat Şimon – bir Amerikalıya ait ABD merkezli bir şirket. (Şeyh Cerrah’da hiçbir kuruluşun arazisi olmadığını, ancak mahkemelerin belgelerine itiraz etmeyi veya belgelerini doğrulamayı reddettiğini belirtmekte fayda var.)
📌Nahalat Şimon, Şeyh Cerrah’ta evlerin enkazı üzerine 250 yerleşim birimi inşa etmek için bir proje önerdi – elbette, sömürgeci İsrail yetkilileri bunu onayladı.
📌2006 yılında aile avukatı, yerleşimcilerin iddialarının asılsızlığına dayanarak evlerine dönmelerini söyleyince geri döndüler. (Orada yaşayan yerleşimci yoktu) Çok geçmeden yerleşimci kuruluşlar yeniden harekete geçti. Aileler 1948 ve 2002 yıllarındaki sürgünlerine müteakip yeniden yerlerinden edilme tehdidine maruz kaldı.
📌2008’de mahkemeden zorla çıkartılma kararının çıkmasıyla ivedilikle bir yıl süren bir destek kampanyası başladı.
📌2009 yılının Ağustos ayında Ghavi ve Hannun aileleri sokağa atıldı. Onları korumak için hazır bulunması beklenen “destekçi aktivistlerin”, “Musta’ribin” adında İsraillere ait kötü şöhretli bir istihbarat kuruluşunu ait olduğu ortaya çıktı. Bu kuruluş Filistinli gibi görünüp şiddeti körüklüyordu. Musta’ribin, İsrail güçlerine destek olup yerleşimcilerin Filistinlileri yerlerinden çıkarmaları için silahlandırıyordu. Filistinli aileler aylarca evlerinin önünde kurdukları çadırda kaldılar.
📌İkinci fotoğraf Siyonist projenin vahşetini ve anlamsızlığını tafsilatlı bir şekilde ele alan Meryem Gavi’ye ait. Meryem şimdilerde başka bir mahallede oturmasına rağmen neredeyse her gün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde.

📌Şu günlerde bütün mahalle, geniş bir bakış açısıyla değerlendirildiğinde Kudüs’ün tamamı, aynı kaderi yaşamak ile karşı karşıya.

 

Kaynak: @mohammedelkurd

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

1 Yorum

  1. Meryem dedi ki:

    Merhaba,
    Azimle çalışan ve bizimle, güncel haberler de dahil olmak üzere bütün bu güzel çalışmaları ileten “Kudüs araştırmaları” ekibine, (17 yaşında bir öğrenci olarak) çok teşekkür ederim. 🙂🌸
    Allah yolunuzu hayr/açık etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir