Loader

Gazze Gerçekleri

Paylaş

Gazze Gerçekleri #1

Gazze, yaklaşık 365 km² alan üzerinde 2 milyondan fazla insanın yaşadığı, nüfusun çok yoğun olduğu bir bölgedir. Filistin Merkezi İstatistik Kurumu raporuna göre de Gazze Şeridi’nde kilometrekareye 4 bin 661 kişi düşüyor.

Gazze Gerçekleri #2

İsrail, Gazze Şeridi’ni 2007’den bu yana kara, hava ve denizden abluka altında tutuyor. İsrail’in Gazze’ye yönelik uyguladığı yaptırımlar Eylül 2007’de kara ablukası ile başlamış, 2009 deniz ablukası ile şiddeti arttırılarak devam etmiştir.

Gazze Gerçekleri #3

Günlük ortalama 13 saat elektrik verilmiyor. Kesintiler sebebiyle tüm sağlık tesisleri ve cihazları sürekli risk altında. Bölgenin tek elektrik santrali, gerekli yakıt sağlanamadığı için tam randımanlı çalıştırılamıyor.

Gazze Gerçekleri #4

Gazze’de yoksulluk oranı %53. Yemek ve su gibi temel insani ihtiyaçlara erişim düşük seviyede seyrediyor. Uzmanlar, yoksulluğun başlıca nedeni olarak 2007’den bu yana devam eden ablukanın yol açtığı üretim krizi ve yerel sektördeki durgunluğu gösteriyor.

Gazze Gerçekleri #5

İsrail saldırılarında Gazze’deki 259 okul yıkıldı. Okulların üçte ikisi yetersizlik sebebiyle iki veya üç zamanlı eğitim veriyor. Gazze’de eğitim bombardımandan hasar görmüş okullarda kalabalık sınıflar halinde sürdürülmeye çalışılmaktadır.

Gazze Gerçekleri #6

İşsizlik oranı: %52 -Gençler arasındaki işsizlik oranı: %69 -Kişi başına düşen GSYİH: 3.198$ Donald Trump’ın kararıyla UNRWA’ya ABD desteğinin kesilmesinin ardından Gazze’deki ekonomik kriz daha da derinleşti.

Gazze Gerçekleri #7

Nüfusun %68’i gıda güvenliğinden yoksun. Yetersiz beslenme sebebiyle çocukların %10,8’inde gelişme bozukluğu görülüyor. *Gıda güvensizliği; bir kişinin yeterli gıda tüketememesinin, kişinin yaşamını veya geçimini tehlikeye atması durumunu ifade etmektedir.

Gazze Gerçekleri #8

Mevcut su kaynaklarının %96’sı tüketime uygun değil. Her gün 108.000 metreküp atık su arıtılmadan denize akıyor. Gazze Şeridi’nde önemli miktarda yüzey su kaynağı bulunmadığından, Gazze nüfusu suyun büyük kısmını Kıyı akiferinden temin etmektedir.

Gazze Gerçekleri #9

Temel ilaçların %50’si, tıbbi gereçlerin ise %27’si tükenmek üzere! Geçen sene Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle sağlık sektörünü tehdit eden temel tıbbi kaynak sıkıntısı yaşandığını açıklamıştı.

Gazze Gerçekleri #10

Gazze Şeridi’nde 7 sınır kapısından 6’sı İsrail’in, 1’i Mısır’ın kontrolünde bulunuyor. İsrail’in yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze’nin dünyaya açılan 7 kapısından 4’ü tamamen kapalı, 3’üne de çeşitli kısıtlamalar getiriliyor.

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

1 Yorum

  1. Nikhil Sharma dedi ki:

    I read your post. It is very informative and helpful to me. I admire the message valuable information you provided in your article.
    online training

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir