Loader

Yasemin AVCI, Değişim Sürecinde Bir Osmanlı Kenti : Kudüs (1890 – 1914), Phoenis Yayınevi

Paylaş

Kitap Adı: Değişim Sürecinde Bir Osmanlı Kenti : Kudüs (1890 – 1914)

Yazar: Yasemin AVCI

İlk Baskı Yılı: 2004

Sayfa Sayısı: 325

Yayınevi: Phoenis Yayınevi

“Yurt içinde ve dışında çeşitli arşivlerden derleyerek ve önemli isimlerin de destekleriyle yazdığı bu kitabında Avcı, 1890 -1914 yılları Küdüs’üne, arşivlerin tozlu raflarından ışık tutuyor.

Kentin gelişiminde Osmanlı Devletinin ve bir itici güç olarak diğer dünya devletlerinin rolünü gözler önüne seriyor .Kentteki şehirleşme ve belediyecilik faaliyetlerini ayrıntılarıyla ele alması sebebiyle adeta bir kentin yeniden oluşumuna şahitlik etmemizi sağlıyor.

19. yüzyılın ilk yarısında Kudüs, dini öneminden dolayı kutsal kabul edilip büyük önem atfedilmesine rağmen az nüfusu, ekonomik ve siyasi açıdan güçsüzlüğü ile tam anlamıyla geleneksel bir kent olarak karşımıza çıkar.

Öte yandan, yüzyılın ikinci yarısı Kudüs’ün tarihî evriminde tümüyle yeni bir safhadır. Kentin niteliklerinde, bölgesel pozisyonda ve merkezî hükümetle ilişkilerinde önemli değişiklikler meydana gelmiştir.”

“Kudüs’ün yükselişi, her şeyden önce Osmanlı Devletinin değişen idarî işleyişi ve uluslararası siyasetin yarattığı koşullarla yakından ilgilidir.”

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir