Loader

Salime Leyla GÜRKAN, Yahudilik, İSAM

Paylaş

Kitap Adı: Yahudilik

Yazar: Salime Leyla GÜRKAN

İlk Baskı Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 344

Yayınevi: İSAM

“Hiçbir din Yahudilik, hiçbir topluluk yahudiler kadar tartışılmamıştır. Bunun en önemli sebebi Yahudilik’te din ile etnisitenin şaşırtıcı ölçüde iç içe geçmiş olmasıdır. Başlangıçta “tek tanrılı din” adına putperestliğe karşı mücadele veren yahudiler, daha sonra İbrâhimî geleneği ve “sahih din”i temsil etme iddiasıyla Hıristiyanlık ve İslâm ile karşı karşıya gelmiştir.

Ortaçağ boyunca şehir merkezlerinde toplanan “azınlıklar” şeklinde görülen yahudiler ticaret, kültür, bilim ve siyaset alanlarındaki etkinliklerine rağmen ve aynı zamanda buna bağlı olarak bilhassa Avrupa’da, sıklıkla kapalı ve nisbeten karanlık cemaatlerle ilişkilendirilip tehdit olarak algılanmıştır. Çağımızda ise yahudiler, özellikle siyonist düşünceyle beraber dünya siyasetinin önemli aktörlerinden biri olarak görülmektedir. Dolayısıyla Yahudiliğin anlaşılması insanlık tarihinin anlaşılması bakımından da önemlidir.

Salime Leyla Gürkan’ın kaleme aldığı Yahudilik kitabı Yahudiliğin oluşumunu, tarihî gelişim sürecini, dinî kavram ve uygulamalarını, diğer dinlerle ilişkilerini ve günümüzdeki durumunu en ince detaylarıyla bizlere aktarıyor. Kudüs’ü anlamak için, her yanıyla kavrayabilmek için Kudüsle farklı alanlardan bağlantılı okumalar yaparak halkamızı genişletiyoruz; son yüz yıldır Kudüs üzerindeki sıkıntıların sebebi olan her unsurun yani neye karşı direnip mücadele ettiğimizin bilincinde olabilmek ümidiyle…”

 

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir