Loader

Gazze Çatışmasının* Ardından Oluşan Siyasi ve Askeri Anlaşmazlıklar Netenyahu’nun Liderliğini Tehdit Ediyor

Paylaş

Mohammed Mira

Handenur Altuncu terüme etti.

Filistin direnişi; İsrail işgalini karmaşaya sürüklerken, derin çatışmalar her geçen gün yoğunluğunu arttırarak işgal hükümetini sarsmaya devam ediyor. Watan-Media’nın yayınladığı İbranice haberlerde, direnişin 7 Ekim’deki saldırısına, hemen ardından gelişen Gazze’ye yönelik savaşa ve işgal hükümetinin devam eden kayıplarına atıfta bulunularak; “İsrail işgalinin içine düştüğü derin çukurdan’’ çıkmasının, hükümet yetkilileri arasındaki siyasi ve askeri anlaşmazlıklar nedeniyle giderek zorlaştığı belirtildi.

Bu bağlamda İbranice “Maariv” gazetesi, “El Aksa Tufanı Operasyonu”ndan sonra İsraillileri saran panik dalgası ve şokun ardından, Netenyahu hükümeti içindeki grupların İsrail’in karşı karşıya kaldığı faciaya rağmen iç çatışmaları sürdürdüğünü gözlemlendiğini belirtti. Raporda, Savaş Konseyi’nin iki ana gruba ayrılabileceği açıklığa kavuştu: “Generaller Grubu” ve “Amerikalılar Grubu”.

Önde Gelen İsrailli Gruplar Arasındaki Anlaşmazlıklar

İlk grup, hükümetin savaş üyesi ve eski Savunma Bakanı Benny Gantz, eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot ve Savunma Bakanı Yoav Galant’tan oluşuyor. “Amerikalılar” grubu ise, her ikisi de Amerika Birleşik Devletleri doğumlu[1] ve aynı zamanda Amerikan vatandaşı olan işgal başbakanı Benjamin Netenyahu ve mevcut hükümette Stratejik İşler Bakanı olan Ron Dermer’den oluşuyor.

Bu iki grup arasında, Netenyahu’nun iktidar koalisyonundaki en önemli müttefiklerinden biri olarak kabul edilen ve arabulucu rolü oynayan “Shas Partisi” lideri Aryeh Deri de yer alıyor. Kaynak, Benjamin Netenyahu’nun karargâhı ya da onun önderlik ettiği Savaş Konseyi içindeki çatışmanın bu hafta daha net bir şekilde ön plana çıktığına dikkat çekti.

Tüm Taraflar Arasında Aleni Çatışma

Özellikle Hamas ile yapılması önerilen esir takası anlaşmasından kaynaklanan ihtilaflar ve gerginlik, taraflar arasında aleni bir çatışma olarak tanımlanabilecek noktaya tırmanmış ve bu konuda kesin bir karar verilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Galant, Eisenkot’a karşı konumlanırken Grantz ikisi arasında arabuluculuk yapıyor gibi görünüyor.

Maariv gazetesi ve Walla Hebrew internet sitesine göre; Netanyahu, herkese bağırıp daha sonra durumu kontrol altına almaya çalışarak ikircikli ve pişman bir görüntü veriyor. Dermer ise, etkili bir figür olarak görülmüyor; bu algı, ABD’de Başkan Biden’ın partisi olan Demokrat Parti ile arabuluculuk yapmak üzere hükümet koalisyonuna seçildiği günden beri devam ediyor. Ancak hem Dermer hem de görevi uzun bir süredir gölgede kalmış durumda.

İsrail’in Gazze’deki Başarısızlığı ve Karmaşası

Maariv ve Walla kaynaklarına göre, Netanyahu’nun ofisi sonun yaklaştığını düşünüyor ve İsrail’deki mevcut tüm askeri liderlerin Gazze savaşı sona erdiğinde istifa etmeye hazırlandığı tartışmaları arasında iktidarda kalma umutlarının azaldığını belirtiyor. Bu kaynaklara göre, 7 Ekim’deki feci yenilgiyle sonuçlanan iç karartıcı başarısızlık duygusu hissediliyor. Yine de savaşın ne zaman ve ne şekilde sonuçlanacağı belirsizliğini koruyor.

[1] Netanyahu ABD değil, Tel Aviv doğumludur.

* Çatışma kelimesi uygun olmamakla birlikte tercüme esnasında yazının orijinali esas alınmıştır.

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Kudüs Araştırmaları Platformu’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Metnin orjinali;

https://www.watanserb.com/en/2023/11/18/political-and-military-disagreements-plague-netanyahus-leadership-in-the-aftermath-of-gaza-conflict/

 

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir