Loader

Barış Antlaşması Demeyin!

Paylaş

Khaled Beydoun

Dilek Ergün tercüme etti.

Etnik temizliğe son vermek, sağlanabilecek tek gerçek ateşkestir

 Bir moratoryum.

İnsani yardım amaçlı bir duraklama.

Bir çatışmanın duraklaması.

Gelecek olan gecikmiş bombalama için bir Truva Atı.

Bu ifadelerden herhangi biri ile adını koyun ama buna ateşkes demeyin.

22 Kasım Çarşamba günü, Gazze’de bir “ateşkes”in yaklaşmakta olduğuna dair söylentiler yayılmaya başladı. Protestolarda ve sosyal medya paylaşımlarından yankılanan “soykırım” ve “etnik temizlik” çağrıları arasında bu söylentiler manşetlere yansıdı ve İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik orantısız kuşatmasını kınayan devlet başkanları tarafından ifade edildi.

İsrail ordusu art arda 47 gün boyunca Gazze’deki Filistin halkını insan hayatını hiçe sayarak bombaladı. Şehit edilen Filistinlilerin sayısı, belki de asla tam anlamıyla kavrayamayacağımız sonsuz bir katliamın hikayesini anlatmaya yetmez. En kanlı günler en sonuncusu, özellikle ateşkes öncesi saatlerdi. Cuma sabahı, bombalamanın durmasına dakikalar kala İsrail ordusu saldırılarını hızlandırdı; evleri ve mülteci kamplarını bombaladı, Birleşmiş Milletler tarafından işletilen Ebu Hüseyin okulunu yok etti ve yerinden edilmiş mültecileri katletti.

Bombalar son kez atılıp cesetler de onlarla birlikte düşerken, o kritik saatlerde Filistinlilerin şehit sayısı hızla arttı. Bu gerçekleşen son dakika saldırıları, Batılı devlet destekçileri ve onların kurumsal medya vekilleri tarafından kullanılan aldatıcı bir ifade olan “ateşkes” öncesindeki fırtınaydı.

Ateşkes, kalıcılık, kesinlik ve şiddetin sona ermesi anlamına gelir. Ne aldatıcı bir belirsizlik veya geçicilik ne de Perşembe ve Cuma sabahı anlaşma dayatılmadan önce onlarca kişinin şehit edilmesi gibi,  olası bir duraklama öncesi mümkün olduğu kadar çok Filistinliyi şehit etmek için yeşil ışık yakmaktır.

Ana akım medya buna “ateşkes” adını koydu.

Ancak duraklama öncesi önemli saatlerde ve dakikalarda ortaya çıkan şiddet artışı, bunun hiç de öyle olmadığını ortaya koydu. Dört günlük ‘duraklama’ ardından soykırımcı militarizmin faaliyetlerinde hiçbir ara verme, durdurulma veya soykırımın yavaşlatlması söz konusu olmayacak. Aksine bu fırsatçı bombardımanlar, Netanyahu ve ona destek verenlerin, özellikle Joe Biden’ın, tam tersine yatırım yaptığını ortaya koyuyor. Bu “çatışma duraklaması”, işlevsel olarak iki anlama geliyor:

İlk olarak, elli İsrailli rehiniyi serbest bırakma fırsatı; ve ikinci olarak, İsrail’in sınırsız barbarlığını yakından izleyen ve yıllardır Gazze’deki Filistinlilerin maruz kaldığı insanlık dışı muameleye tanık olan küresel topluluğa İsrail’in “insancıl” ve “medeni” olduğunu gösterme fırsatı. Ancak bu sefer, kolektif cezalandırmanın ve kıyamet öfkesinin en karanlık tonunda.

Bu bir ateşkes değil.

Bunu böyle adlandırmak, bu çatışma duraklamasının gerçek amacını, İsrail’in daha önce açıkça ihlal ettiği insani yardım amaçlı duraklamayı ve ardında bekleyen daha da artacak soykırımsal şiddeti göz ardı eder.

Amaç Nedir? Etnik Temizlik

Kuzey Gazze’den sürülen bir milyondan fazla Filistinlinin evsizlik ve daha da güneye itilme arasında sıkışıp kaldığı bu dört saatlik süre zarfında, ne duraklatılan ne de durdurulan bir süreç görüyoruz. Gazze’nin merkez ve güney koridorlarından sürülen ve yerlerinden edilmiş 900.000 Filistinli’nin, tıbbi bakım için tek yolun Sina sınırından geçtiği bombalanmış binalar ve kapalı hastaneler arasında ilerlemek zorunda kalacağı bir ‘ateşkes’ bahsettiğimiz.

Gerçek bir ateşkes sonrasında bile, Gazze’deki her bir Filistinli, vatanlarının onarılamaz bir şekilde tahrip edildiği ve tamamen yaşanmaz hale geldiği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalacak. Geçmiş anılar ve mevcut cenazelerin kalıntıları arasında, kalmayı tercih etmek, onların sağlıklarını, çocuklarının refahını ve İsrail’in ilhak etmeye eğilimli artan İsrail işgali nedeniyle hayatlarını riske atıyor. İsrail, Gazze’de kalma seçeneğini yerli Filistin nüfusu için imkansız hale getirmek istiyor. İşte duraklamanın ve onun etrafındaki askeri harekatının amacı budur.

Bu bir ateşkes değil, 47 gündür ve 75 yıldır ateşkeş olmadı.

Mümkün olduğu kadar çok toprak gaspetmeye kararlı bir ulusun açgözlü şiddeti ve sınır tanımayan, Filistinlilerin şehit edilmesine yönelik küresel bir iştah sadece. Gazze’deki etnik temizliği besleyen Filistinlilerin şehit edilmesine yönelik bitmek bilmeyen iştahın durdurulması, elde edilebilecek tek gerçek ateşkestir.

Khaled A. Beydoun bir hukuk profesörü ve yazardır.

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Kudüs Araştırmaları Platformu’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir.

Metnin orjinali;

https://khaledbeydoun.substack.com/p/dont-call-it-a-ceasefire?r=wen7j&utm_medium=ios&utm_campaign=post&fbclid=PAAabVJ7ex6To3py-UhlUSiulYN9Ag-5LvCmNCxsurufYTIEWpYLMde0CIMDs

 

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir