Loader

Silvan’ı Kurtar!

Paylaş

📌Çarşamba günü(bugün) Kudüs’teki İsrail Merkez Mahkemesi, El Rajabi ailesini Silvan’daki Batn el-Hawa mahallesindeki evlerinden sürmek için çıkardıkları itirazları değerlendirmek üzere bir oturum düzenledi.

Sadece Al-Rajabi ailesi değil, mahallede yaşayan 80’den fazla Filistinli aile – 700 kişi – İsrail’in tahliye emirleri ile tehdit altında, çoğu hala İsrail mahkemelerinde tartışılıyor ve her dosya davalarda çeşitli aşamalara ulaştı.

📌Batn el-Hawa mahallesi neresi?

Mescid-i Aksâ’nın güneyinde, Silvan kasabasında yer almaktadır ve 1990’lardan bu yana, “Ateret Kuhanim” adlı bir yerleşim örgütü tarafından yönetilen en şiddetli işgal operasyonlarından birine maruz kalmaktadır.

📌“Ateret Kohenim” kimdir?

yetmişli yılların sonunda kurulmuş bir Yahudi yerleşim örgütüdür ve amacı Filistin emlaklarına el konulması yoluyla Kudüs’te yerleşimi teşvik etmektir. İki ana yerde faaliyet gösteriyor: Eski Kudüs Şehir ve Silvan/Batn el-Hawa.

“Ateret Kohenim”, Filistinli ailelerin yaşadığı toprakların, 19. yüzyılın sonlarında Yahudiler yararına kullanımdan kaldırılan bir “Yahudi vakfı” toprağı olduğunu iddia ediyor. Buna binaen bölge sakinlerinin evlerinden tahliyesini ve “mülkiyetinin” iadesini talep ediyor.

İşgalciler, çeşitli yerleşim projeleri ile Silvan’ı hedef alıyor ve Batn el-Hawa mahallesindeki çabaları, özellikle şehrin topraklarında kurulan çeşitli karakolları birbirine bağlamayı amaçlıyor. Bu nedenle Batn el-Hawa’nın yerinden edilmesi, burayı, doğuda Ras el-Amud ve batıda Wadi Hilweh’deki bölgelere doğrudan bağlı olan devasa bir yerleşime dönüştürmek anlamına geliyor.

📌Filistinliler ne düşünüyor?

130 yıldan daha eski bir tarihe dayandırılmak istenen bu iddiaları reddederek, 1960’lardan beri inşa ettikleri evlerin ve arsaların üzerindeki mülkiyetlerini ve tam haklarını teyit etmekteler.

Aileler, bölgedeki herhangi bir “Yahudi vakfının” varlığını reddetmenin yanı sıra, “Ateret Cohenim” in kontrol ettiği yasadışı yollara da meydan okuyorlar. İsrail resmi makamlarının, yerleşimcilerin kendilerini yerlerinden etmelerine yardım sağlamada suç ortağı olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak: @metraswebsite

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir