Loader

Serbest Bırakılan Hamas Rehinesi Yaşadığı Zorlu Süreci Anlatıyor, İsrail’in Başarısızlıklarını Eleştiriyor ve Kendisini Esir Alan Kişilerden Övgüyle Bahsediyor

Paylaş

Carrie Keller-Lynn, Michael Bachner ve Toi Staff

Bedriye Kaplan tercüme etti.

Bu makale işgal devleti İsrail yanlısı bir siteden tercüme edilmiştir. Bununla amacımız rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili haberin İsrail kamuoyuna nasıl aktarıldığını göstermektir.

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Kudüs Araştırmaları Platformu’nun editöryal politikasını yansıtmamaktadır. 

İsrailli halkla ilişkiler uzmanları, organizasyonu Hamas propagandasının zaferi olarak eleştirdi.

Pazartesi günü serbest bırakılan 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz, teröristlerin kibbutz saldırısını cehennem olarak tanımlıyor; kendisini kaçıranlar onu Gazze yolunda dövmüş, tünellerden oluşan “örümcek ağına” götürülmüş, özenle tedavi edilmiş.

Serbest bırakılan Hamas rehinesi 85 yaşındaki Yocheved Lifshitz, salı günü Tel Aviv’deki Ichilov Hastanesi önünde geniş katılımlı bir basın toplantısında kendisini kaçıran teröristlerin onu 7 Ekim’de motosikletle Nir Oz kibbutzundan alıp Gazze Şeridi’ne ve tünellerden oluşan bir “örümcek ağına” nasıl götürdüklerini anlattı. İsrail liderlerini kendisini ve diğerlerini “günah keçisi” haline getiren başarısızlıklarla suçladı.

Lifshitz, Gazze’ye giderken kendisini kaçıranlar tarafından dövüldüğünü ancak esir alanların kendisine iyi davrandığını söyledi. Lifshitz’in kendisinin ve diğer rehinelerin esaret altında gördüğü bakımı kapsamlı bir şekilde tekrar tekrar anlatmasıyla organizasyon, bazı İsrailli halkla ilişkiler uzmanları ve yorumcular tarafından kısa sürede İsrail’in büyük bir hatası ve Hamas propagandasının bir zaferi olarak eleştirildi. Lifshitz doğrudan eleştirilmedi ancak bazı kesimler organizasyonu denetlememekle hükümeti, bazıları ise bu basın açıklamasını düzenlediği için hastaneyi suçladı.

“Hiç hayal etmediğimiz bir cehennem yaşadım. Hamas teröristleri kibbutza saldırdı” diyen Lifshitz’in sesi ancak fısıltıyla çıkıyordu. İsrail’in Gazze’yle arasındaki pahalı sınır çitiyle alay eden Lifshitz, işgalcilerin bu çiti kolaylıkla havaya uçurduğunu ve kibbutzunu terörist güruha karşı savunmada bu çitin “hiçbir yardımının dokunmadığını” söyledi.

The New York Times’a göre kibbutzun 400 sakininden yaklaşık 180’i öldürüldü ya da kaçırıldı. Hamas teröristleri İsrail’in güneyinde gerçekleştirdikleri saldırılar sırasında toplamda yaklaşık 1.400 kişiyi öldürdü, bunların büyük çoğunluğu evlerinde ve açık hava müzik festivalinde katledilen sivillerdi.

Hamas tarafından 17 gün esir tutulduktan sonra serbest bırakılan Lifshitz ve 79 yaşındaki Nurit Cooper, terör örgütünün son günlerde serbest bıraktığı üçüncü ve dördüncü esirler oldu. İkili pazartesi günü geç saatlerde Gazze’nin Mısır sınırında serbest bırakıldı, daha sonra İsrail Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi ve muayene için Ichilova’ya getirildi. Buradaki doktorlar sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Hamas’ın serbest bırakılan kadınların eşleri Amiram Cooper (84) ve Oded Lifshitz (83) de dahil olmak üzere en az 220 kişiyi hâlâ rehin tuttuğuna inanılıyor. Lifshitz gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bacaklarım bir tarafta, başım diğer tarafta olacak şekilde motosiklete bindirildim” dedi. Ayrıca kendisini kaçıranların “tarlalardan geçerek” Gazze’ye geri döndüklerini dedi.

Tekerlekli sandalyeye bağlı kadın yolda sopalarla dövüldüğünü söyledi: “kaburgalarım kırılmadı” ancak “canım çok yandı ve nefes almakta zorlandım”. Teröristlerin saatini ve mücevherlerini aldığını söyledi. Gazze’de “örümcek ağı” olarak tanımladığı bir tünel ağının girişine getirilmiş ve “ıslak zeminde, sürekli nemli olan” tünellerde yürümek zorunda kalmış.

Serbest bırakılan rehine Yocheved Lifshitz, 24 Ekim 2023 tarihinde ailesi ve Ichilov Hastanesi çalışanlarıyla birlikte. (Jenny Yerushalmi)

Kızı Sharone sesini duyurmaya yardımcı olmak için yanına diz çökmüş, bazı sözlerini tekrarlıyor, anlattıklarını İngilizce’ye çeviriyor ve bazı yorumlar ekliyordu. Sonunda yaklaşık 25 rehinenin daha toplandığı büyük bir salona ulaşmışlar. Yocheved, kendisini kaçıranlarla ilgili olarak “Kur’an’a inandıklarını ve bize zarar vermeyeceklerini, kendilerinin tünellerde yaşadıkları şartların aynısını bize de sağlayacaklarını söylediler” dedi. O ve Nir Oz kibbutzundan yaklaşık dört rehine, aynı gün iki-üç saat sonra ayrı bir odaya alınmış.

“Bir sağlık personeli ve bir doktor geldi” ve rehineler şiltelerin üzerine yatırıldı, dedi. Birkaç günde bir doktor geliyormuş ve sağlık personeli de ilaçları ayarlıyormuş. Lifshitz, sağlık personelinin yaralı bir rehineyi nasıl tedavi ettiğini anlatırken “bize gösterilen muamele iyiydi” diye ekledi. Kendisini esir alanların hijyenik koşullar sağlamaya dikkat ettiklerini söyledi. “Tuvaletleri biz değil onlar temizledi” ve “bulaşıcı hastalıktan korkuyorlardı” dedi.

Kendisini esir alanlarla yaptığı konuşmalar sorulduğunda, esir alanların sohbet etmeye “çalıştıklarını” söyledi; “onlara siyaset yok dedik… cevap vermedik. Her türlü şeyden konuştular. Bize karşı çok arkadaş canlısı davrandılar. Tüm ihtiyaçlarımızla ilgilendiklerini söylemeliyim, haklarını teslim etmek gerekiyor. Onlar ne yiyorsa biz de aynı şeyi yedik” diyerek günde bir öğün pide, peynir ve salatalık yediklerini anlattı. Hamas’ın ne planladığı konusunda “İSB ve Şin Bet’in bilgi eksikliği bizi çok yaraladı” diyerek “liderlerin günah keçisi olduk” diye ekledi. Saldırıdan önce, kibbutz tarlalarını ateşe vermek için sınırın üzerinden uçan balonlar gibi işaretler varmış. “Ve İSK bir yerde bunu ciddiye almadı.”

“Ve aniden Şabat sabahı, her şey sessizken, insanların üzerine çok ağır bir bombardıman başladı ve bombardımanla birlikte bir kalabalık içeri daldı, [sınır] çitlerini aştılar… kibbutzun kapısını açtılar ve topluca içeri girdiler… İnsanları dövdüler, bazılarını kaçırdılar, benim gibi… Yaşlıları ve gençleri kaçırdılar… Çok fena, çok zordu. O görüntüler tekrar tekrar kafamda canlanıyor.”

Lifshitz, teröristlerin İsrail’in Gazze sınırındaki güvenlik bariyerini aşmasına da değinerek şunları söyledi: “Bir sürü insan çitlere geldi; bu çitler 2 milyar şekele (493 milyon dolar) mal oldu ama bir nebze bile faydaları olmadı.” Kendisini kaçıranların rehineleri tutmak için çok önceden hazırlık yaptıklarını, hatta onlar için şampuan ve saç kremi bile bulundurduklarını söyledi.

Kızıl Haç ambulansına nakledildiğinde kendisini kaçıranlardan biriyle neden el sıkıştığı sorulduğunda, rehinelere “nazik” davranıldığını bir kez daha hatırlattı. Yocheved’in ardından konuşan kızı Sharone Luton, annesine “günışığı” diye seslenerek annesinin geri dönmesinin “harika” olduğunu söyledi. Luton, “Annem, onunla birlikte olan herkesin geri döneceğini umuyor” diye ekledi. “Kalplerimiz hâlâ orada bulunan 200’den fazla rehineyle birlikte. Kalbimiz babamla ve hâlâ orada bulunan tüm esirlerle birlikte.”

Serbest bırakılan İsrailli rehine Yocheved Lifshitz’in kızı Sharone Luton, 24 Ekim 2023 tarihinde Tel Aviv’deki Ichilov Hastanesi’nde basına konuşurken. (Avshalom Sassoni/Flash90)

Luton, annesine iyi davranıldığını duymaktan mutlu olduğunu belirtti ancak diğer rehinelere nasıl davranıldığını “bilmediğini” çünkü annesinin yalnızca 25 kadar esir arkadaşını gördüğünü vurguladı. Lifshitz’in kocası hâlâ Hamas’ın elinde ve Luton, ailenin babasının akıbeti hakkında hâlâ bir bilgisi olmadığını söyledi. BBC’ye verdiği bir röportajda “Annemle birlikte değilmiş, dolayısıyla annem de onun nerede olduğunu bilmiyor” dedi.

“Babam gittikçe zayıflıyordu. Filistinlilerin haklarıyla ve komşularımızla barış için çalışıyordu” diyen kadın, babasının uzun süredir Filistinlilerle bir arada yaşamak için kampanya yürüttüğünü de sözlerine ekledi. “Umarım oradadır, kendisiyle ilgileniliyordur ve konuşma fırsatı bulmuştur” dedi. “İyi Arapça konuşuyor dolayısıyla oradaki insanlarla çok iyi iletişim kurabilir. Gazze’de birçok insan tanıyor. İyi olduğunu düşünmek istiyorum.”

“Hamas’ın propagandası kazandı”

Lifshitz’in basın toplantısının ardından kendisini esir alan Hamas’a övgüleri ve İsrail’e yönelik eleştirileri nedeniyle geniş ölçekli eleştiriler patlak verdi. Kamu yayın kuruluşu Kan, Lifshitz’i kameralar önüne çıkarma kararını İsrailli halkla ilişkiler uzmanlarının “hata” olarak nitelendirdiğini bildirdi. Uluslararası medyanın artık Hamas’ın rehinelerin ihtiyaçlarını karşılama nezaketini haberleştirdiği belirtildi. Israel Hayom’da köşe yazarı olan Eddie Rothstein, röportajı “Hamas’ın propaganda zaferi” olarak nitelendirdi.

“Ne kadar cesur ve aydın bir kadın, artık İsrail’de ortaya koyulamayacağını düşündüğümüz bir karakter ve organizasyonu ele alışımız ise ne kadar beceriksizce” diye yazdı. “Gerçek şu ki, TV’de canlı olarak böyle bir basın toplantısı düzenleyemeyeceğinizi bilmek için halkla ilişkiler uzmanı olmanıza gerek yok.”

Kanal 12 muhabiri Daphna Liel, “Lifshitz’in açıklamasının daha iyi yönetilebileceğine şüphe yok” diye tweet attı ve Lifshitz’in yaşadığı işkenceye ilişkin açıklamalarının yine de oldukça şok edici olduğunu ekledi. “Aklı başında olan herkes, [Hamas tarafından] kendisine yapılan tıbbi müdahalenin, kalplerindeki iyilikten değil, pazarlık kozlarını canlı tutma niyetlerinden kaynaklandığını anlamalıdır.” dedi.

Kanaldan Dana Weiss, basın toplantısını bir “felaket” olarak nitelendirdi ve organizasyondaki devlet denetiminin eksikliğine dikkat çekti. ToI’dan Tal Schneider, Lifshitz’i sadece aile üyeleri yerine kameraların önüne çıkaran hastane sözcüsünü eleştiren bir tweet attı ve Instagram’daki gazeteciler için bir “vay be unsuru” bulma yeteneğini övdü. X’te “Profesyonel açıdan bakıldığında bu, hastane için bir utançtır” diye yazdı.

Oğlu aklındakileri konuştuğunu söylüyor

Nir Oz kibbutzunun kurucuları arasında yer alan Lifshitz çifti, barış aktivistleriydi ve İsrail’deki hastanelere tıbbi tedavi görmeleri için Gazze’den düzenli olarak hastalar taşıyordu. Yocheved’in oğlu Yizhar, basın toplantısından sonra yaptığı açıklamada annesinin pazartesi gecesi Şin Bet tarafından “hassas bir şekilde” sorgulandığını söyledi. Yocheved’in basın toplantısında aklından geçenleri söylediğini ve asla kendisinden söylemesi istenilen hiçbir şeyi söylemeyeceğini belirtti.

Hükümet, pazartesi gecesi Lifshitz ve Cooper’ın serbest bırakılması ve nakledilmesinde oynadıkları rol için hem Mısır’a hem de Kızıl Haç’a teşekkür etti ve “tüm kayıpların yerini tespit etmek ve tüm rehineleri eve getirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya ve tam çaba göstermeye devam etmeye” söz verdi. Salı sabahı İSK Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, iki İsrailli rehinenin serbest bırakılmasında “kilit rol” oynadığı için Mısır’a teşekkür etti.

“Geri dönüşlerinden mutluyuz ama aynı zamanda Yocheved’in (Lifshitz) ve Nurit’in (Cooper) eşlerinin hâlâ Hamas tarafından esir tutulduğunu da belirtmek isterim. Onlar 222 rehineden sadece ikisi” dedi. İSK’nın rehinelerin serbest bırakılması için çalıştığını söyledi: “Mısır bu konuda kilit bir rol oynadı. Çabaları takdire şayan. Mısır’a ve Kızıl Haç’a teşekkür ediyoruz ve tüm rehineleri evlerine döndürmeye kararlıyız.”

Hamas’ın silahlı kanadı tarafından yayımlanan, 23 Ekim 2023 tarihinde Yocheved Lifshitz (solda) ve Nurit Cooper isimli rehinelerin serbest bırakılmalarından öncesini gösteren videodan bir kare. Lifshitz ve Cooper’ın Hamas teröristleri tarafından serbest bırakıldığını gösteren Hamas propaganda videosuyla ilgili olarak Hagari şunları söyledi: “Bir an bile kafamız karışmamalı, bu, Hamas’ın görünüşte insani bir örgüt olduğunu göstermek için kullandığı psikolojik terörün bir parçası.” “Bu alaycı bir video ve bize 7 Ekim’i unutturmayacak” diye ekledi.

Cuma akşamı Hamas, anne-kız Judith ve Natalie Ra’anan adlı iki Amerikalı-İsrailliyi de Mısır ile olan Refah sınır kapısı üzerinden serbest bıraktı. İkisi Kızıl Haç’a teslim edildi, o da onları İsrail’e teslim etti. Hamas ayrıca bu serbest bırakmanın “insani nedenlerden dolayı” yapıldığını söyledi. Rehineler arasında Judith ve Natalie’nin geniş ailesinden sekiz kişi daha var. Geniş ailenin iki üyesi ise Hamas’ın 7 Ekim saldırısında teröristler tarafından öldürüldü.

Geçtiğimiz hafta boyunca ABD’li yetkililerin İsrail’e, daha fazla rehinenin serbest bırakılması için müzakerelere daha fazla zaman ayrılması amacıyla Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonunu ertelemesi yönünde baskı yaptığı bildirildi.

Orjinal metin: https://www.timesofisrael.com/freed-hamas-hostage-recounts-ordeal-slams-israeli-failures-speaks-well-of-captors/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir