Loader

Lifta’yı Kurtar!

Paylaş

Lifta, 1948’de siyonist güçler tarafından zorla sürülerek nüfusu azaltılmış Kudüs’teki bir Filistin köyüdür. Halkı yerinden edilen Lifta köyü, dünya anıtlar fonu tarafından dünya çapında risk altındaki 25 bölgeden biri olarak adlandırılmıştır.

İsrail’in 6036 sayılı inşaat planı  şu anda Kudüs belediyesi ve İsrail toprak otoritesi tarafından şiddetle destekleniyor. Plan, Lifta’nın kültürel peyzajını yok etmeyi ve yollar, park yapıları, devasa istinat duvarları ve dağ yamacında geniş kaya oymaları ile küçük bir elit sınıf villa mahallesi inşa etmeyi amaçlıyor. Hiçbir modern yapı, köyün zorlu topografyasıyla, altyapı ve yol ihtiyacıyla derin bir iz bırakmadan ve dağa zarar vermeden baş edemez.

Bugün Lifta, Kudüs’ü çevreleyen açık alanların önemli bir parçasıdır ve şehrin girişindeki merkezi  sayesinde, Kudüs’teki çeşitli nüfuslar ve işgal altındaki Filistin’den ve çevresinden birçok gezgin için dünya çapında yeşil bir akciğer ve insanları cezbeden bir yerdir. Lifta’nın güzelliği, Kudüs’ün girişinin, şehrin manzarasının ve cazibesinin ayırt edici özelliği ve ayrılmaz bir parçasıdır. İsrail hâla uluslararası yasalara aykırı şekilde, yüzsüzce yerleşim projeleriyle güzel olan her şeyi yok etmek istiyor. Lifta’yı yıkımdan kurtarın. Köy yapılarını, manzaraları ve çevreyi korumak, Lifta, Kudüs ve Filistin’in geleceği için çok önemlidir.

Kaynak: @eye.on.palestine

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir