Loader

İsrail Komünist Partisi: “Gerginliğin Tüm Sorumluluğu Netanyahu Hükümetine Aittir”

Paylaş

Sümeyye Öztürk tercüme etti.

İsrail Komünist Partisi (CPI) ve Barış ve Eşitlik için Demokratik Cephe (Hadash), Hamas ile İsrail güçleri arasındaki askeri çatışmanın hızla tırmanmasına ilişkin bir açıklamada, cumartesi günü aşırı sağcı Netanyahu hükümetinin canice işgal politikasını suçladı. Bölge barışı açısından büyük tehlikeler yaratıyor.

“Faşist sağ hükümetin işgali sürdürmeye yönelik suçları, durdurulması gereken bölgesel bir savaşa yol açıyor. Böyle zor günlerde bile, masum sivillere verilen her türlü zararı açıkça kınadığımızı bir kez daha tekrarlıyor ve dile getiriyoruz, onların akan kandan temizlenmesi çağrısında bulunuyoruz. Açıklamada, Arap ve Yahudi olmak üzere işgal mağdurlarının tüm ailelerine başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz” denildi.

CPI ve Hadash, son birkaç saat içinde birçok masum vatandaşın hayatına mal olan keskin ve tehlikeli tırmanışın tüm sorumluluğunu faşist sağcı hükümete yükledi. “Yerleşimcilerin hükümetlerinin himayesi altında işgal altındaki topraklarda çılgına döndüğü, Mescid-i Aksa’ya saygısızlık ettiği ve Huwara’da yeni bir pogrom gerçekleştirdiği şok edici bir haftanın sonunda, bu sabah çok ciddi bir gerilimle uyandık. Bu, sağcı hükümetin ilk günden bu yana körüklediği bölgesel ve tehlikeli bir savaşta tüm bölgeyi tehlikeye atıyor.”

“Bugün yaşananlar, Netanyahu hükümeti ve yerleşimcilerin tüm bölgeyi ne kadar tehlikeli bir yöne sürüklediğini gösteriyor ve çatışmayı yönetmenin ya da askeri olarak çözmenin mümkün olmadığını, tek çözümün olduğunu bir kez daha vurguluyor: “İşgali sona erdirmek için çabalamak ve Filistin halkının meşru taleplerini ve haklarını tanımak. İşgalin sona ermesi ve adil bir barışın tesisi, bu ülkedeki iki halkın ayrı ve ortak çıkarıdır”.

CPI ve Hadash, “Netanyahu hükümetinin son gelişmelerin Gazze Şeridi’ne intikam amaçlı bir saldırı gerçekleştirmek için kullanılmasından derin endişe duyduğunu” ifade ediyor ve uluslararası topluma ve bölge ülkelerine savaş davullarını hemen susturmak için derhal müdahale etmeye çağırıyor. Siyasi çözümün desteklenmesine yol açacak hamleler yapılmalı.”

CPI ve Hadash, İsrail’deki Arap-Filistin vatandaşlarına ve özellikle karışık şehirlerdeki ve Negev’deki bilinmeyen köylere yaşayanlara yönelik intikam faaliyetlerine karşı uyarıda bulunuyorlar – ki bu yerleşim yerlerindeki hayatlarının devlet tarafından ihmali ve yerleşim yerlerindeki altyapının eksikliği nedeniyle zaten yüksek bir bedel ödemişlerdir. Bu gerçeklikte, tüm halkı kışkırtmaya veya kanunu kendi eline almaya yönelik her türlü girişime karşı keskin ve net bir ses çıkarmak ve ortak faaliyeti teşvik etmek, İsrail’deki akıllı güçlerin, Yahudilerin ve Arapların görevidir. Bu, işgalin, ayrımcılığın ve üstünlüğün olmadığı normatif bir yaşam, herkes için barış, eşitlik ve gerçek demokrasi dolu bir yaşam arzusunu ifade eder.”

Cumartesi akşamı MK Ofer Cassif (Hadash) sosyal medyada şu videoyu paylaştı: “Hiçbir şey İsrail’in güneyinde bugün işlenen suçları ve katliamları haklı gösteremez. Ama yazı duvardaydı, uzun zamandır uyardığım gibi: İşgal suçlarının, Gazze kuşatmasının ve ırkçı Kahanist hükümetin kibrinin bedelini ağır ödeyeceğiz. Askeri bir çözüm yok, yalnızca siyasi bir çözüm var; işgalin sona ermesi ve Filistin’in bağımsızlığı.”

 

Bu makalede yer alan fikirler yazara aittir ve Kudüs Araştırmaları Platformu’nun editöryal politikasını yansıtmayabilir.

 

Metnin orjinali;

https://maki.org.il/en/?p=31248

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir